wtorek, 4 grudnia 2012

PARABENY


Skala zasięgu słowa "PARABEN" sięgnęła już granic. Jeśli dziewczyna zupełnie nie interesująca się kosmetologią przychodzi ze swoim kremem i pyta mnie "czy może go używać skoro tu są parabeny ?" to znaczy, że z naszego "blogerskiego światka" wyrósł przepiękny stereotyp. Mało tego! Mama innej dziewczyny gdzieś o tym usłyszała, więc mówi swojej córce, żeby nie kupowała nic z parabenami. Akurat był to czas kiedy wyszłyśmy z zakupami z Kiko i pierwszą moją odpowiedzią było " przeczytaj skład tego, co kupiłaś " . Jakże wielkie zdziwienie było na jej oczach kiedy na etykiecie większości kosmetyków ujrzała " metylparaben, etyl, propyl itp...." Dziś o parabenach wobec tego, bo krew mnie zaleje jak o tym nie napiszę! ;)

 
Chemia
 
 
Jak wyglądają wzory strukturalne parabenów ?  O tym zdjęcie poniżej :
 
 
Skoro mówimy o parabenach, czyli metylo-, etylo-, propylo- itp to R- oznacza grupę alkilową. Prościej mówiąc alkan, od którego oderwaliśmy jeden wodór! I tak metan ma wzór CH4, więc grupa metylo to : CH3 i gdybyśmy w miejsce R na rysunku wpisali CH3 otrzymalibyśmy metyloparaben! Proste? Proste! Czyli wiemy już jak wygląda wzór parabenu. Skąd w ogóle ta nazwa? Jest to skrót.
Metyloparaben to w rzeczywistości parahydroksybenzoesan metylu. Wytłuszczonymi literami zaznaczyłam wam skąd wzięła się nazwa PARABEN. Ale ponieważ nie będę sobą jeśli nie rozszyfruję wam tego parahydroksybenzoesanu to musicie mi wybaczyć rozpisywanie się w podgrupie Chemia .
 
OK. Jak wygląda kwas benzoesowy ? Każdy chemik wie, bo jest to bardzo prosty kwas z grupą aromatyczną , czyli :
 
 
 
Spostrzegawcza osoba zobaczy, że po oderwaniu od tej cząstki H i wstawieniu tam R już prawie mamy nasz paraben. No właśnie brakuje jeszcze OH. Czyli grupy hydroksy! Dołączamy ją dokładnie w pozycję PARA czyli " na przeciwko". Oprócz pozycji PARA istnieje jeszcze pozycja orto, czyli "obok siebie" i meta czyli " z jednym miejscem pomiędzy podstawnikami wolnym "
 
Teraz wszystko jasne? Para ( od ustawienia podstawników ) Hydroksy ( czyli grupa OH ) Benzoesan  (od kwasu ) Metylu ( od grupy alkilowej którą do tego kwasu podłączyliśmy ) . I tak wygląda nasz "groźny" PARABEN.
 
 
Parabeny w przemyśle
 
 
 
Wiele z was już tak na prawdę wie, co to parabeny. Są to substancje konserwujące, czyli przedłużające żywotność. Mozna je spotkać nie tylko w kosmetyce, ale również w przemyśle spożywczym. Parabeny są bardzo, jak nie najbardziej, rozpowszechnionymi konserwantami, więc spotkać można je no na prawdę na każdym kroku. Ponieważ ja biotechnologii nie studiuję to o działaniach konkretnych ( czyli co konkretnie robią parabeny ) rozpisywała się nie bedę, bo mogę palnąć głupotę.
 

 
 Parabeny a guz piersi
 
 

Teraz poruszę najważniejszą kwestię, z której to wyrósł cały szał antyparabenowy. Chodzi oczywiście o piersi. Naukowcy z kraju X znaleźli w guzkach usuniętych parabeny. FAKT! Ale dlaczego ja czytam na kolejnym blogu osoby jakiejśtam, że parabeny są przyczyną! Że powodują powstawanie guzka ?! Co?! Skąd takie głupoty ktoś wymyślił. Aby kosmetyk został dopuszczony do sprzedaży musi być zdrowy dla naszego ciała. Oczywiście, czasem po wielu badaniach może się okazać, że trzeba usunąć dany kosmetyk z przemysłu, bo powoduje on jakieś tam szkodliwe skutki. I wierzcie mi, gdyby parabeny powodowały powstawanie guzka to już dawno każda z nas miałaby guzy na piersiach lub już dawno by parabeny wycofano z obiegu! I nikt mi nie wmówi, że są one tanie dlatego firmy je stosją nie przejmując się naszym zdrowiem. No owszem są rozpowszechnione i najłatwiejsze to wsadzenia w kosmetyk, ale jeszcze raz napiszę, że gdyby one powodowały choroby wręcz śmiertelne to no sory.... nikt by tego do sprzedaży nie dopuścił. Wracając do tego, że rzeczywiście znaleziono parabeny w guzkach trwają nadal badania nad tym jaki był ich udział i co oznacza dokładniej wystepowanie parabenów w kosmetykach. Badania!! Czy ktoś rozumie to słowo ?! Jak naukowiec rzuci hasło, które przedostanie się do szerszej opinii to jest już to hasło uznawane za pewnik! A wierzcie mi znam wielu "naukowców", którze często coś zakładają, aby przez lata to badać. Wiem, że jak się napisze "naukowcy mówią" to już 99% ludności bierze to jak wyrocznię. No sory, ale naukowiec też człowiek. Badzo dużo spraw jest rozdmuchanych przez media lub przez osoby zupełnie na nauce się nie znających i na realiach dzisiejszego świata. Ot co ! Strasznie mnie wnerwia, że ktoś wypowiada się na temat, na który nie wie nic! Lub wie to co mu się wydaje, a nie zgłębił tego bardziej. Dobra wróćmy do tematu ;)
 
 
 Lekarz o parabenach
 
 
 
 
Gdzie unikać parabenów ?
 
 
Ja szególną uwagę zwracam na parabeny tylko w przypadku kosmetyków, które stosuję bezpośrednio w okolice piersi, czyli np antyperspirant. Myślę, że tutaj warto poszukać czegoś co tych parabenów nie zawiera. Jak rozpoznać paraben w składzie to jest łatwe. Już w poddziale chemii pisałam, że w nazwie mają końcówkę paraben i tyle.
 

Zieloni


Nie wiem czy każdy z was wie kto to jest, a raczej kim są "zieloni" ;) To ciut obraźliwe słowo określające ekologów. Przynajmniej wg mnie ma ono wydźwięk ironiczny, więc negatywny. Ekolodzy trąbią na alarm przed parabenami, ale czytałam różne wpisy ekologów i wierzcie mi, że ich argumenty są często jak argumenty Dody przeciwko GMO, czyli są sformułowane w prostacki wręcz sposób, aby jak najwięcej ludzi przejęło ich opinię. Jeszcze raz powtarzam, że często albo ktoś się na czymś nie zna, albo walczy po prostu z wiatrakami ( ma tu na mysli budowę elektrowni jądrowej ). Często ekolodzy zagorzali są po prostu fanatykami i niestety nie zawsze to co mówią ma sens. No sory, ale coś o tym wiem ;) Oj  nie chcę tunikogo urazić, więc chyba więcej nie będę pisać ;) Tylko niech mi się nikt nie zgłasza, że czytał, że w kraju X naukowiec Y powiedział cośtam.... No sory ? Sama marzę o badaniach takich poważniejszych i dużo już o tym wiem i wiem jak naukowcy badający daną rzecz mało o niej wiedzą. Przecież po to ją badają! Duże uproszczenie, wiem....
 
 
Dobra! To tyle bo ględzę zamiast się uczyć na jutrzejszą laborkę z termodynamiki. Powiem wam, że w tym semestrze mam tyle nauki i projektów do robienia, że wow..... Poproszę + 5h do każdego dnia... Ładnie proszę ;)
 
Do nastepnego :* oczywiście czekam na wasze opinie!
 20 komentarzy:

 1. Dokładnie moja droga... 24 godziny na dzień to zdecydowanie za mało... Dzięki, że tak dokładnie opisałaś problem parabenów, teraz wiem, na co warto zwrócić uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nadal czuję że za mało napisałam

   Usuń
 2. Świetny post, wreszcie jakieś konkrety na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chyba nie do końca się zgodzę. Badania nad szkodliwym działaniem parabenów trwają. Do tej pory niewątpliwe stwierdzono, że parabeny mogą być przyczyną alergii kontaktowej i dermatoz. Prabeny mogą wpływać na rozwój komórek rakowych w okolicach ich aplikowania (parabenów) podobnie jak sole aluminium. Warto mieć tego świadomość i nauczyć się unikania niepotrzebnego potencjalnego zagrożenia.
  Nie do końca się również zgodzę ze stwierdzeniem, że gdyby były szkodliwe, to dawno wycofano by je z obiegu. Zapewne wiesz, że od bardzo wielu lat wiadomo o szkodliwym działaniu bisfenolu A, który miał między innymi zastosowanie w produkcji artykułów dla niemowląt. Po tych wielu latach wprowadzono wreszcie zakaz jego stosowania.
  Podobnie sprawa może się mieć z parabenami, których szkodliwe działanie zapewne zostanie wreszcie udowodnione ponad wszelką wątpliwość i produkcja zakazana.
  I może kiedyś (choć pewnie tego dnia nie dożyję) pozamykają fast foody czy koncerny tytoniowe - jak wiadomo niemal wszystkim, zabijają powoli wielu ich amatorów, legalnie dopuszczonymi do obrotu truciznami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do alergii to wypowiadał się lekarz, ja dlatego nic na ten tamat nie mówię. Myślę, że kwestia raka nie jest na tyle prosta aby opisać ją w poście. Chodzi o to, że był bum swego czasu, że antyperspiranty powodują raka. Obecnie to ucichło i tak samo możemy mówić, że jakiś składnik był w kosmetykach i go usunęli bo był szkodliwy. Wiesz jeszcze raz piszę, ze jedni mówią A, a inni B ale ja nie poprę żadnej ze stron zanim to nie zostanie UDOWODNIONE. Ten post miał jakby na celu "uspokojenie" trochę ludzi, którzy zaczęli popadać w paranoje. Wiem, ze blogi mają obecnie dużą moc oddziaływania i czuję się odpowiedzialna za te osoby, które czytają blogi. Nie chcę, a by myślały, że parabeny to samo zło, bo wierz mi, że 90% rzeczy które nas otaczają ( jedzenie, leki i kosmetyki ) zawierają parabeny ;) No nic. Dzięki za opinię. A fast food i papierosy to zupełnie inny temat i złe porównanie ;D

   Usuń
 4. bardzo ciekawy post:)

  Pozdrawiam

  Agga

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo dobrze, że o tym napisałaś :) sama się dużo dowiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie zgodzę się z podejściem, że gdyby tak było, wycofano by, nie produkowano... HAHA! Cały przemysł tak działa, liczy się kasa koncernów! A czy hormonalne środki antykoncepcyjne są omawiane na szeroką skalę ze względu na swe fatalne skutki? Nie! Mówią o tym cichaczem niektórzy tylko lekarze. Bo koncerny zarabiają na tym krocie. I tak jest z wieloma produktami-kosmetykami i nie tylko. Co za bzdurny argument! Wiele jest szkodliwych składników, produktów, ale się o tym nie mówi - to nie znaczy, że nie istnieją!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OMG.... Ja już prosiłam o nie pisanie sloganów wszechświata, no ale OK "liczy się kasa koncernów" bla bla bla. Jeśli coś jest UDOWODNIONE czyli szkodliwość danego składnika nie było by to używane w lekach! Wiele, wieloma.... ja jestem inzynierem a nie moją mamą i oczekuję danych i licz, aby na takie coś odpowiedzieć. Istnieje to słucham jakich ?I poprosze konkrety a nie wiele istnieje i tylko koncerny zarabiają ?! Twoim irracjonalnym podejściem idąc ja mogę powiedzieć, że witamina C jest w nadmiarze niezdrowa, więc trzeba ją wycofać z produkcji! Z produkcji są wycofywane składniki , które są szkodliwe dla zdrowia! Nie takie, które w nadmierze - przedawkowane przez kogoś - są szkodliwe.Szkodliwość Parabenów jeszcze raz powtarzam się nie jest UDOWODNIONA! Jeśli ktoś nie wie co to znaczy UDOWODNIONA to proszę poszukać. I Znów mówię "żadnym naukowcem X " mi się tu prosze nie posługiwać, bo on sobie coś BADA, jeszcze tego nie UDOWODNIŁ. A co do osoby poniżej to papierosy nie są zakazane, ale mamy wyraźnie napisane, że to zabija, więc wybór należy do znów UŚWIADOMIONYCH konsumentów. Błagam was ludzie! Nie mówcie mi, że wielkie korporacje mną rządzą, bo ja sama wiem jak to wygląda od drugiej strony! I jeszcze do komentarza poniżej ; ja wiem cis i trans itd to bardzo mądre słowa, ale jednak uczą ich już w liceum, więc na mnie to wrażenia nie robi. Jeszcze raz powtarzam prosze o konkretne badania konkretne wyniki badań i wypowiedź konkretnej osoby, to wtedy będę mogła się odnieść do zarzutów, bo do ogólnych sloganów nie będę się odnościć, bo skąd mam niby wiedzieć czy osobą anonimową nie jest licealista, która myśli, że coś wie lub np dietetyczka, która nadal nic o środowisku naukowym INŻYNIERSKIM nie wie ;) OMG czy wypoeidziałam się zrozumiale? Oczywiście ostatnie zdanie jest bez obrazy do wykonywanego zawody czy wieku to jest wyjaśnienie mówięce o tym, że mnie obrażają zarzuty osoby nieznającej się na rzeczy. I jeszcze wklejam wam fragment posta ; " Oczywiście, czasem po wielu badaniach może się okazać, że trzeba usunąć dany kosmetyk z przemysłu, bo powoduje on jakieś tam szkodliwe skutki. "

   Usuń
  2. Idąc tym tokiem myślenia drogi Anonimie działa to również w druga stronę tj koncerny zarabiają krocie na rozpowszechnianiu teorii o szkodliwości parabenów a tym samym sprzedaży kosmetyków z wyróżnionym na opakowaniu "paraben free" jako chwyt marketingowy i sprzedają np po wyższej cenie jako ze pozbawione parabenów to lepsze.

   Usuń
 7. Dokładnie tak. Izomery trans i fosforany w jedzeniu, hormony w kurczakach. Związki rtęci jako konserwanty niektórych szczepionek, choćby wspomniane w moim poście legalne trucizny w papierosach, Sodium Laureth Sulfate czy glikol propylenowy - wszystkie te (i inne substancje) zupełnie legalnie trują zabierając zdrowie, skracając życie, zaburzając gospodarkę hormonalną, przyczyniając się do częstszego zapadania na choroby skóry, alergie, nowotwory.
  Moje porównanie fast foodów i papierosów jest bardzo prostym przykładem na to o czym wspomina "Anonimowy" - może być coś legalną trucizną, sprzedawaną za krocie.
  I nigdy się jeszcze nie spotkałam, żeby ktoś wpadał w panikę z powodu jakichś niesprawdzonych doniesień nawiedzonych blogerów. Chyba każdy, kto ma odrobinę zdrowego rozsądku poszuka potwierdzenia w innych, bardziej wiarygodnych źródłach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wiem, nic tylko przyjąć życie koczownika, który ma swoje zwierzątka i swoje owoce i warzywa, których nie nawozi. I zyje sobie w pełni zdrowo ..... Tia.....

   Usuń
 8. Jesteś inżynierem (?), ale w dalszym ciągu nie rozumiesz tego co chciałam przekazać a to zrozumiał nawet mój syn gimnazjalista.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak? Zrozumiał izomery trans i fosforany? Ciekawe.... rozumiem że potrafił by mi narysować cząstkę przestrzennie ;) ? skoro masz tak dużego syna to rozumiem, że jesteś troszkę starsza ode mnie i dziwne, że dorosła kobieta nie zrozumiała mnie skoro zrobiła to moja siostra będąca gimnazjalistką ;)


   Nie wpadłaś na to, że może mówić coś wprost oko w oko to znaczy co innego niż pisać? Może po porstu zbyt mało konketnego języka używasz abym mogła poznać tajniki twej myśli ?

   To ostatni raz kiedy publikuję obraźliwy komentarz. Jeśli masz jakąś myśl do wyrażenia to z szacunkiem proszę ;p

   Usuń
 9. Pani Inżynier .... Brak słów. Miejmy nadzieje ze kiedys społeczeństwo przejzy na oczy. Zyjemy w świecie absurdu, Pani "Inżynier" jest kapitanem. Na szczęście są na tym świecie ludzie, którzy nie dają się ogłupiać...

  OdpowiedzUsuń
 10. Pani Inżynier .... Brak słów. Miejmy nadzieje ze kiedys społeczeństwo przejzy na oczy. Zyjemy w świecie absurdu, Pani "Inżynier" jest kapitanem. Na szczęście są na tym świecie ludzie, którzy nie dają się ogłupiać...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...